DOLAR 32,2331 0.15%
EURO 34,9799 0.37%
ALTIN 2.423,430,57
BITCOIN 2173818-2,59%
İstanbul
20°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Akfen Kümesi Şirketlerine Memleketler arası İklim Değişikliği Derecelendirme Kuruluşu’ndan yüksek not…
  • Gündem Haber
  • Ekonomi
  • Akfen Kümesi Şirketlerine Memleketler arası İklim Değişikliği Derecelendirme Kuruluşu’ndan yüksek not…

Akfen Kümesi Şirketlerine Memleketler arası İklim Değişikliği Derecelendirme Kuruluşu’ndan yüksek not…

ABONE OL
11/02/2024 15:10
Akfen Kümesi Şirketlerine Memleketler arası İklim Değişikliği Derecelendirme Kuruluşu’ndan yüksek not…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akfen Kümesi şirketleri faaliyet gösterdiği alanlarda sürdürülebilir geleceğe dönük çalışmaları öne çıkartırken, bu çalışmalar memleketler arası kıymetlendirme kuruluşları tarafından da ilgi görüyor.

Bu not sahibi şirketler “iklim mevzularında koordineli harekette bulunan şirket” özelliğini taşırken, “işlerinin çevresel tesirlerini ele almış ve uygun bir etraf idaresi sağlamıştır” olarak tanım ediliyor.

Dünyanın en büyük etraf raporlama platformu olan Carbon Disclosure Project – Karbon Saydamlık Projesi (CDP), 2023 yılı iklim değişikliği derecelendirme sonuçları açıkladı.

Dünyadaki en geniş iklim bilgi tabanına sahip CDP bünyesinde iklim, su güvenliği ve ormansızlaştırma alanındaki çalışmaların değerlendirildiği sonuçlara göre Akfen Holding, Akfen Yenilenebilir Güç ve Akfen Gayrimenkul Yatırım İştiraki (GYO) şirketleri müracaat yaptıkları birinci yılda en yüksek ikinci kademe s B notunu alma başarısını gösterdi. Bu not sahibi şirketler “iklim hususlarında koordineli aksiyonda bulunan şirket” özelliğini taşırken, “işlerinin çevresel tesirlerini ele almış ve düzgün bir etraf idaresi sağlamıştır” olarak tanım ediliyor.

CDP, iklim değişikliğinin tesirlerini azaltmak ve doğal kaynakları korumak hedefiyle iş dünyasının işleyiş formunu değiştirmek üzere çalışan ve kar gayesi gütmeyen Londra merkezli memleketler arası bir kuruluş olarak öne çıkıyor. Kuruluş, halka açık şirketlerin doğal kaynakları ve doğal sermayeyi nasıl kullanıldıklarını, faaliyetleriyle sonlu kaynakların yine üretimini nasıl etkilediklerini ve bu alandaki risklerini nasıl yönettiklerini yatırımcılara raporlamalarına aracılık ediyor.

AKFEN KÜME SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK BAŞKANI EMRE SEZGİN: HEDEFİMİZ GELECEK YIL LİSTE NOTUMUZU EN ÜST KADEMEYE YÜKSELTMEK

Akfen Küme Sürdürülebilirlik Başkanı ve Akfen Etraf ve Su Genel Müdürü Emre Sezgin bahisle ilgili olarak şu görüşleri paylaştı:

“Akfen Holding ve küme şirketleri olarak, dünyanın sürdürülebilir gelişim maksatlarına ahenk sağlama ve bu doğrultuda ilerleme konusunda kararlıyız. Gezegenimizin karşı karşıya olduğu iklim krizi, su güvenliği ve ormansızlaşma üzere kıymetli meselelere tahliller üretme ve bu alanlardaki eforlarımızı artırma gayesindeyiz. Katıldığımız birinci yılda CDP’den aldığımız B notu, bu yolda attığımız adımların gerçek istikamette olduğunu gösteriyor. Lakin maksadımız yalnızca mevcut başarılarımızla yetinmek değil, tüm iş süreçlerimizde çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) kriterlerini daha da entegre ederek, sürdürülebilirliği tüm alanlara yaymak ve gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak. Bu bağlamda, Akfen Holding ve küme şirketleri olarak, yüksek şuur ile inovasyon ve yeşil teknolojilere yatırım yapmayı, güç verimliliğini artırmayı ve karbon ayak izimizi azaltmayı hedefliyoruz. Bizim için sürdürülebilirlik, iş stratejimizin temel bir kesimidir. Tüm paydaşlarımız ve çalışanlarımızla birlikte sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeye yönelik taahhüdümüzü sürdüreceğiz.”

AKFEN HOLDİNG SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK YAKLAŞIMINI TÜM ALANLARA YANSITIYOR

Kurulduğu 1976 yılından bu yana Türkiye ve yurtdışında farklı alanlarda sayısız projeler hayata geçiren Akfen Holding, bu projelerin yer aldığı bölgelerde iştirakleriyle birlikte eğitim, bayan, iktisat ve etraf başlıklarında farkındalık oluşturmak ismine şimdiye dek binlerce insanın hayatına dokundu. Türkiye’de Birleşmiş Milletler’in Global Prensipler Sözleşmesi’ni ve Bayanın Güçlenmesi Prensipleri’ni (WEPs) imzalayan birinci Holding unvanını alan Akfen, cinsiyet eşitliği için global bir dayanışma hareketi olan HeForShe’ye de takviye veriyor.

Sürdürülebilir refahın lakin iktisadın yanı sıra beşere ve topluma yatırımla mümkün olduğunu benimseyen Akfen, kurumsal toplumsal sorumluluk projelerini Akın Ailesi tarafından 1999 yılında kurulan Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sıhhat Vakfı (TİKAV) bünyesinde yürütüyor. Bununla birlikte Akfen Holding İdare Konseyi Üyesi Pelin Akın Özalp, daha kapsayıcı, sürdürülebilir ve sağlam bir kapitalizm biçimi yaratmak için özel dalın potansiyelinden yararlanmak gayesiyle kurulmuş, kâr emeli gütmeyen global bir kuruluş olan Inclusive Capitalism’in İdare Kurulu’nda vazife yapıyor.

AKFEN YENİLENEBİLİR GÜÇ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE DÜNYANIN BİRİNCİ 30 ŞİRKETİ ORTASINDA BULUNUYOR

CDP’nin raporunda olumlu olarak işaret ettiği Akfen Yenilenebilir Güç, geçen yıl da memleketler arası derecelendirme kuruluşu Moody’s’in kendisinden talepte bulunan şirketler içerisinden hazırladığı çevresel ve toplumsal yönetişim ile sürdürülebilirlik raporunda tüm bölümler bazında dünyada birinci 30 şirket ortasına girmişti. Akfen Yenilenebilir Güç, 7 yıldan bu yana yıllık dönemlerde ESAP-AMR olarak da isimlendirilen Etraf ve Toplumsal Performans Yıllık Nezaret Raporu (Environmental and Social Performance – Annual Monitoring Report) hazırlıyor.

Tamamı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan güç üretimi yapan Akfen Yenilenebilir Güç, iklim değişikliği ile gayret, biyoçeşitliliği muhafaza, çevresel ile toplumsal idare ve bulunduğumuz bölgelerdeki paydaşların ömür standartlarını artırma maksatları doğrultusunda faaliyetlerine devam ediyor.

AKFEN GYO, BİST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİNE DAHİL OLAN BİRİNCİ GYO OLDU

2021 yılından bu yana içine girdiği yine yapılanma devrini geride bırakan ve bunun sonucu olarak her periyot gelirlerini artırmayı başaran Akfen Gayrimenkul Ortaklığı’nın (Akfen GYO), kurumsal sürdürülebilirliğe dönük çalışmaları da çeşitli alanlarda takdir görmeye devam ediyor.

Akfen GYO, hayata geçirdiği sürdürülebilir iş uygulamaları ve etraf dostu projeleriyle 1 Ekim 2023 tarihinden itibaren sürdürülebilirlik performansı yüksek kurumsal şirketlerin oluşturduğu Borsa İstanbul (BİST) Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dâhil oldu.

Kuruluşundan itibaren “Çağdaş Kent Otelleri” projesiyle dalına öncülük eden ve ortadan geçen 16 yıl içerisinde otel, tatil köyü, öğrenci yurdu, ofis ve fabrika binası ile konut projelerinden oluşan portföy çeşitliliğine ulaşan Akfen GYO, bu projelerinde benimsediği siyasetleri, hayata geçirdiği sürdürülebilir, yenilikçi ve etraf dostu uygulamaları nedeniyle tüm paydaşları için paha yaratmak hedefiyle sürdürülebilirlik stratejisini oluşturmuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.