DOLAR 32,1851 -0.03%
EURO 35,0092 0.31%
ALTIN 2.454,26-0,27
BITCOIN 2234612-0,66%
İstanbul
19°

HAFİF YAĞMUR

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Murat Kurum: Öğretmenlerimize yaşanabilir bir İstanbul için kollarımızı sıvadık

Murat Kurum: Öğretmenlerimize yaşanabilir bir İstanbul için kollarımızı sıvadık

ABONE OL
14/02/2024 11:13
Murat Kurum: Öğretmenlerimize yaşanabilir bir İstanbul için kollarımızı sıvadık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İHA

Cumhur İttifakı’nın İstanbul adayı Murat Kurum, çalışmalarına sürat kesmeden devam ediyor.

Megakentin tüm ilçelerine tek tek ziyaret gerçekleştiren Kurum, esnaf ve vatandaşlarla bir ortaya geliyor.

Bir ziyaret de Şişli’deki Darülaceze’ye oldu.

Burada, ‘Okul Aile Birlikleri İle Buluşma’ programına katılan Murat Kurum, ağır ilgiyle karşılandı.

Vatandaşlarla sohbet edip hatıra fotoğrafı çektiren Kurum, akabinde programda bir konuşma gerçekleştirdi.

“31 Mart akşamı tüm İstanbulluların kardeşi, evladı olmaya adayım”

Açıklamalarında İstanbullulara bir kere daha inanç veren Kurum şu tabirleri kullandı:

Bize düşen ne varsa bir kardeşiniz olarak ben daima şunu söylüyorum. Ben 31 Mart akşamı İstanbul’a belediye lideri olmaya aday değilim. 31 Mart akşamı tüm İstanbulluların kardeşi, evladı olmaya adayım. Bundan evvel nasıl çalıştıysak, milletimizin sıkıntı gününde nasıl yanında olduysak Elazığ’da, Malatya’da, İzmir’deki zelzelelerde iki saat sonra orada milletimizin yardımına koştuk.

Yine Kastamonu’da, Rize’de, Bartın’da, Giresun’da milletimize kelamlar verip, o kelamları tuttuysak artık de bu deneyim ve birikimle, liyakatli takımlarımızla birlikte İstanbul’un tarihinde de biz olacağız, kültüründe de biz olacağız, sanatında da biz olacağız. Bir istişare halinde, arbede etmeden, mazeret üreterek hareket etmeden, elimizden gelen tüm çabası gösterecek anlayışı sergileyeceğiz.

“Öğretmenlerimiz trafikte büyük bir eziyetle okullarına gitmeyecek”

Konuşmasında, öğretmenleri de unutmayan Murat Kurum, kelamlarına şöyle devam etti:

Öğretmenlerimize yaşanabilir bir İstanbul için kollarımızı sıvadık. İstanbul artık zorluğun değil kolaylığın, geçinme kederinin olduğu değil refahın, öğretmenlerin zorluk çektiği bir kent değil huzur içerisinde yaşadığı bir kent olacak. 3 milyon öğrencimizin hiçbir muhtaçlığı kalmayacak. On binlerce öğretmenimiz trafikte büyük bir eziyetle okullarına gitmeyecek. Çok daha konforlu bir kentte, kaygısız, kaygısız bir İstanbul’da evlatlarımızı, yavrularımızı yetiştirecek.

İşte bizler bu sorumluluğun şuuruyla hareket ediyoruz. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Daha uygun, daha verimli eğitim şartlarıyla hem ailelerimizin hem de gençlerimizin umudu olmaya çaba gösteriyoruz. İşte bu hedefle evvel yaşadığımız kenti güzelleştireceğiz. 7’den 70’e herkesin paha gördüğü, herkesin geleceğe umutla baktığı bir İstanbul için çalışacağız.

“İlk kez 100 bin toplumsal konut yapacağız”

Murat Kurum’un konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Yaptığımız anket ve araştırmalar bize İstanbul’da en kıymetli iki sorunu işaret ediyor. Biri ulaşım oburu de Kentsel Dönüşüm. Uzman arkadaşlarımız ve gruplarımızla birlikte çok değerli çalışmalar yaptık. En kıymetli 2 sorun olan zelzele ve ulaşım noktasında tüm gücümüzle, tüm gücümüzle bu çabayı veren tarafta olacağız. 650 bin yeni yuvayı 5 yıl içerisinde süratli bir halde yapıp vatandaşlarımızı sağlam inançlı konutlarda oturtmak istiyoruz. Annelerimiz yastığa başını koyduğunda huzurla uyusun, çocuklarımız geleceğe inançla baksın istiyoruz. Birinci sefer 100 bin toplumsal konut yapacağız.

Bu 100 bin toplumsal konut satılmayıp kiralanacak. Süratli bir formda bu projeyi tamamlayarak, kentsel dönüşümdeki kardeşlerimizi düşük kira bedelleriyle bu konutlarda binaları tamamlanana kadar konuk edeceğiz. Bu konutları tüm kentsel dönüşüm projelerinde kullanıp ve bir taraftan da aslında İstanbul’daki konut ve kira fiyatlarını düşürecek adımları atacağız. Şişli’de binasını dönüştürmek isteyen vatandaşlarımıza da gerek yönetmelikler çerçevesinde, gerek yeni mevzuatlar çerçevesinde meydana gelen kayıplarını da gerekli imar düzenlemeleriyle birlikte vatandaşımıza vereceğiz. Vatandaşımızın ve özel kesimin de içinde olduğu dönüşümü daima birlikte yapacağız.”

“Deprem tehdidinin ortadan kalkmasını istiyoruz”

Otopark sorunu ve kentsel dönüşüm projelerini paylaşan Kurum:

“Diğer bir sorun otopark. Şişli’nin otopark muhtaçlığı olduğunu değerli liderimle çalıştık. Taban altı otopark projelerimizle sokaklardaki trafiği rahatlatmak, otopark projelerimizin üzerinde oluşturacağımız yeşil alanlarla birlikte vakit geçirmesini istiyoruz. Üstü park altı otopark projelerimizi Şişli’de birçok alanda göreceksiniz. Zelzele tehdidini düşünmek suretiyle bu alanlar birebir vakitte toplanma alanları görevi görecek. Bir taraftan da mümkün zelzelelere karşı önlem almak zorundayız. İstanbul’da da afet idaresi büyük bir profesyonellikle yönetilecek. Buna ait hazırlıkları biran evvel tamamlanacak.

Olası afetlerde biz hazırlıklı olacağız. Dijital İstanbul üzerinden bu afetleri yönetecek adımları atacağız. Evlatlarımız ve ailelerimiz için bir telaş olan zelzele tehdidinin ortadan kalkmasını istiyoruz. Şişli üzere eski binaların bulunduğu ilçelerimizde hasar tespit çalışmalarımızı hızlandıracağız. İstanbul’da, Şişli’de tek bir riskli yapı kalmayıncaya kadar kentsel dönüşüm seferberliğini devam ettireceğiz. Büyükşehir Belediyesi olarak, Kentsel Dönüşüm yapmak isteyen vatandaşlarımıza imal ve finans dayanağı vereceğiz.”

“İstanbul’un metro gitmeyen tek bir ilçesi kalmasın istiyoruz”

Ulaşım, hibe takviyesi ve 7 gün 24 saat hizmet verecek kreş projeleri hakkında konuşan Murat Kurum, şöyle devam etti:

“Trafikte kalarak sevdiklerinizden uzakta vakit kaybetmenizi istemiyoruz. Ömrümüzden 3 buçuk yılı çalan trafik sıkıntısını de sizlerle birlikte bitireceğiz. 5 yılda 230 kilometre metro yapacağım kelamı verip yalnızca 8 kilometre metro yapılmış. İstanbul’un trafik sorunu bu bakış açısıyla çözülemez. İstanbul’da siz o eser ve bayrak yarışını sürdürmediğiniz sürece İstanbullu yolda kalır, metrobüs duraklarında bekler. İstanbullu nereye gideceğini bilir ancak ne vakit gideceğini bilemez. Biz bu 5 yıl içerisinde 328 kilometre metro sınırını 650 kilometre yapacağız. 10 yıl sonra da bin 4 kilometreye daima birlikte çıkaracağız. İstanbul’un metro gitmeyen tek bir ilçesi kalmasın istiyoruz. Ortalama seyahat müddeti 64 dakika. Biz her bir vatandaşımızdan bu kaybolan 64 dakikayı 39 dakikaya düşürebilmek için bu adımları atacağız. Her bir vatandaşımız günde 25 dakika kazanmış olacak.

Yeni metrobüs ve otobüs sınırlarıyla İstanbul’un her yerine kesintisiz ulaşımı başaracağız. Kent hayatından bunalan, memleket havası arayan İstanbullu kardeşlerimize Mahalle Bahçeleri Projesini armağan edeceğiz. Buralarda hem toplanma alanı, hem çocuklarımızın spor yapacağı alanlar, hem de kütüphaneler ve kıraathaneler olacak. Birinci işini kuran 100 bin teşebbüsçü kadınımıza İBB’den 100 bin lira hibe takviyesi vereceğiz. Bu takviyeyle birlikte işini geliştir diyeceğiz. Gözün geride kalmasın zira senin için dertlenen bir idare anlayışı var. Büyükşehir burada diyeceğiz. Çalışan bayanlarımızın evlatları için her mahallemizde 7 gün 24 saat temeliyle çalışacak kreşler yapacağız. Hem çocuğunuza gerekli eğitim verilecek hem de bu hizmeti vatandaşımıza sunmuş olacağız.”

“Gençlerin hür fikriyle düşüneceğiz, gençlerin aklına danışacağız”

İlkokul öğrencilerine ve okullara yapacağı takviyeleri anlatan Kurum, gençlerle ilgili de şu tabirleri kullandı:

“Biz tüm okullarımıza beslenme takviyesi sağlayacağız. İlköğretimde okuyan tüm öğrencilerimize de fiyatsız ulaşım dayanağı vereceğiz. Evlatlarınızı okula gönderdiğinizde gözünüz artta kalmayacak. Yavrularımıza tıpkı konutunuzdaki üzere güvenlik ve hijyen ortamını Büyükşehir Belediyesi olarak biz sağlayacağız. Tüm okullarımıza güvenlik, paklık ve beslenme dayanağı vereceğiz. Okuldaki okul aile birliklerimiz ve velilerimizin telaşları, tasaları büsbütün ortadan kalksın ve çocuklarımızı çok daha sağlıklı bir ortamda geleceğe hazırlayalım istiyoruz. İstanbul’da okumanın, eğitimin, öğretimin bedelli olduğu bir anlayışı 31 Mart itibariyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, her türlü sorumluluğu alarak gerçekleştireceğiz.

Bugün bizleri bir ortaya getiren en büyük motivasyon aslında geleceğimizin umudu gençlerimizdir. Gençlerimiz için attığımız her adımın ne kadar kıymetli olduğu şuuruyla çalışıyoruz. Bir ortaya geldiğimiz vakitleri bir fırsat olarak kıymetlendiriyoruz. Sizden alınmış talepleri gerçekleştirmek için de tüm takımımızla birlikte çabalıyoruz. Gençlerimiz gençliğini tam manasıyla yaşayabilsin, okul vakitlerini daha verimli değerlendirebilirsin istiyoruz. Gençlerimiz hem çok okusun bilgi sahibi olsun, hem de gezsin görsün yeni ufuklara yelken açsın istiyoruz. Kazandığı donanımları artık ve gelecek için manalı adımlara dönüşme bilsin istiyoruz. Biz gençlerin hür fikriyle düşüneceğiz, gençlerin aklına danışacağız. Gençlerimizin vizyonuyla çalışacak ve gençlerimizin gücüyle de başaracağız. Gençlerimizi şad etmek için sizlerle el ele omuz omuza yürüyeceğiz.”

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.