DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21543190,33%
İstanbul
20°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Trio’da Fenerbahçe – Alanyaspor maçının tartışmalı konumları değerlendirildi: Kırmızı kart beklenen anlar, verilen penaltı kararı…
  • Gündem Haber
  • Spor
  • Şampiyonlar Ligi
  • Trio’da Fenerbahçe – Alanyaspor maçının tartışmalı konumları değerlendirildi: Kırmızı kart beklenen anlar, verilen penaltı kararı…

Trio’da Fenerbahçe – Alanyaspor maçının tartışmalı konumları değerlendirildi: Kırmızı kart beklenen anlar, verilen penaltı kararı…

ABONE OL
12/02/2024 07:36
Trio’da Fenerbahçe – Alanyaspor maçının tartışmalı konumları değerlendirildi: Kırmızı kart beklenen anlar, verilen penaltı kararı…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Süper Lig’in 25. haftasında Fenerbahçe, alanında ağırladığı Alanyaspor ile 2-2 berabere kaldı. Sarı-Lacivertliler’in tepe yarışında ağır yara aldığı maçtaki birtakım durumlar tartışma yarattı. Çağdaş Altay ve grubunun vazife aldığı gayrette kırmızı kart beklentisi doğuran anlar ve verilen penaltı kararı saha içerisinde ağır itirazlara neden oldu.

İŞTE MÜSABAKANIN TARTIŞMALI KONUMLARI

Yayıncı kuruluş beIN SPORTS’un Trio takımı, Fenerbahçe – Alanyaspor maçındaki hakem kararlarını kıymetlendirdi. İşte Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Bahattin Duran’ın yorumlarıyla masaya yatırılan Fenerbahçe – Alanyaspor maçının tartışmalı konumları…

42. DAKİKADA DUSAN TADIC’İN RICHARD’A MÜDAHALESİNDE KARTIN RENGİ GERÇEK MU?

Bülent Yıldırım: Bir defa şunu takdir etmemiz lazım; 165-166 nabız ortalamasıyla maç yöneten bir hakem, bunu tek açıdan ve bir sefer görüyor. Buna nazaran bir değerlendirmede bulunuyor.

Bülent Yıldırım: Artık biz buradan DVD üzerinden açık açık, hoş güzel bu kıymetlendirme gerçek mu yanlış mı, neye bakılır tekrar bir kısaca hatırlatalım. Bir, oyuncunun niyeti. İki, suratı. Üç, şiddet ve yoğunluğu. Dört, ayağının neresiyle nereye temas noktası. Beş, bir de hızlanırken geldiği aralık. Olayımıza fotoğraftan bakarsak hakem de bunu fotoğraf olarak görse ve kırmızı kart gösterse kimse de bir şey diyemez. Zira önemli faullü oyuna benzeri bir risk kelam konusu.

Bülent Yıldırım: Lakin teorik olarak, akademik olarak biz bunu incelediğimiz vakit şunları göreceğiz; birincisi, en temel nokta Richard’ın ayağı yerdeyken Tadic gidip basmıyor. İkili uğraş devam ederken Richard’ın ayağı da kramponun altına gerçek geldiği için bu temas kaçınılmaz bir formda… İki oyuncu da faal olarak akıyor. Ayaklar birbirine hakikat geliyor. Tadic, durup dururken Richard yerde müdahaleyi bitirdikten sonra gidip bassa tartışmasız kırmızı kart olur.

Bülent Yıldırım: Bu haliyle baktığımız vakit biraz kaza, biraz oyun gereği sonra da diz kırık ve sürat, şiddet, yoğunluk düşük. Uzaklık de alarak gelmiyor, bir karambolün içinde, futbol ikili gayret oyunu. Kazara bir temas, belirli bir nispette bu borderline durumda rakip oyuncu için de muhakkak bir risk teşkil ediyor. Hakemin sarı kart değerlendirmesini ben kabul ediyorum, onaylıyorum. Görüntü hakem de bu türlü bir durumda tek bir kriterde dahi soru işareti varsa, hakem de gördüyse müdahil olmaz. Ondan yana da bir kahır yok. Bence sarı kart kâfi.

Bahattin Duran: Hocam, Bülent Yıldırım çok hoş anlattı. Neden sarı, ne olsaydı kırmızı olurduyu çok hoş söz etti. Söylediği en temel şey; Richard’ın ayağı orada duruyor da Tadic gelip üstüne basarak güç transferi yapıyor değil. Tadic, evvel topla oynuyor. Richard’ın da ayağı geliyor. Evet, Tadic çok riskli bir hareket yapıyor. Hareketine devam da ediyor lakin bakın benim için buradaki en kıymetli mevzu şu; bu hareketten sonra topla oynasa bile şu basmadan sonra Tadic, güç transferini yapıp basmaya devam etseydi ve o gücü oraya aktarsaydı yeniden kırmızı derdim. Hakem, kırmızı kart gösterseydi kararını kabul ederdim zira o açıdan bir şey diyemezdim lakin durumda ben sarıya daha yakınım. Hakemin kararını kabul ediyorum. Bu güç transferini aktarmadığı için…

Bahattin Duran: Anladı esasen oraya bastı. Bu ortada biz slow motion hatta bazen üstün slow motion gösterince hani basıyor da devam ediyor üzere… Aslında bunu süratli seyrettiğimizde Tadic anlıyor. Basmayı hissettiği vakit da çabucak ayağını çekiyor.

Deniz Çoban: Bu açı, dizden bükülü olduğunu… Yani hiçbir vakit başka ayağını kaldırıp bütün yükünü oraya vermiyor. O diz, bükülü kalıyor. O dizin bastığını hissettiği anda sağ ayağını basıyor yani tartısı sağ ayağına veriyor. Kırmızı kartta yaralayıcılık, acımasızlık, gaddarlık vardır. Yapılan hareketin yoğunluğu kıymetlidir. Buradaki yoğunluk, bence hudutta kalıyor. Ben, burada sarı karta çok daha fazla yakınım.

Bahattin Duran: Ben de sarıya yakınım.

Deniz Çoban: Alanda hakem, kırmızı kart verse itiraz edenimiz çıkmazdı lakin bu sarı kart. Ben, hakemin yanılmadığını düşünüyorum.

Deniz Çoban: Burada oyun 3 küsur dakika durdu. Oyuncu sarı kart gördüğü için tedavisi alanda yapıldı. ‘Hiçbir vakit girmeyen sedye burada girdi’ demesin kimse zira baktı ki uzun sürüyor Çağdaş, ondan sonra sedyeyi çağırdı. Yani her ne kadar oyuncu sarı kart gördüğü için başka oyuncu, alanda tedavi olsa da o tedavi uzadığı vakit tekrar dışarıya çıkması gerekiyor.

Deniz Çoban: Burada Oğuz, ısrarla VAR işareti yapıyor. Performansını eleştirdik, eleştirmeye devam edeceğiz ancak bunu atlamamış olmasını da takdirle karşılıyorum. Zira bu şekil yaklaşımlara kart göstermeyen hakemler de var. Gerçek bir sarı kart.

İSMAİL YÜKSEK İLE FATİH AKSOY’UN GAYRETİ VE SONRASINDA YAŞANAN GERGİNLİKTE HAKEMİN KART KARARLARI YANLIŞSIZ MU?

Bahattin Duran: Hocam, bu hareketten sonra Çağdaş Altay, endirekt özgür vuruş verdi. Artık evvel ona bakalım. Bir kez hareket faul lakin endirekt değil direkt vuruş. Zira İsmail Yüksek’in o yükseğe kalkan ayağı, rakibine temas ediyor.

Bahattin Duran: Sonra ortalık karışıyor. Cengiz geliyor.

Bahattin Duran: Cengiz’e çabucak müdahale eden Sisto.

Bahattin Duran: Tekrar Çağlar ile Augusto’nun uğraşı var. Ortalık karışıyor.

Bahattin Duran: Hakem evvel kendine bir yer alıyor. Sonra daha geniş alıyor. Yardımcı hakeme hakikat gidiyor. İki farklı bölgede gerginlik var ve bunun sonunda Cengiz’e ve Augusto’ya sarı kart çıkıyor lakin burada Augusto ile evvel Çağlar Söyüncü bir gayrete giriyor topsuz alanda. Çağlar, rakibini tutup boğazından itiyor. Çağlar Söyüncü’nün bir sarı kart görmesi lazım. Cengiz’in o karışıklığı başlattığı hareketinden çabucak sonra Cengiz’i sarılıp kucaklayan bir Sisto var. Sisto’nun da kesinlikle sarı kart görmesi gerekiyordu bu konumda. Yani bu durumda iki değil dört tane oyuncunun, her iki ekipten ikişer oyuncunun sarı kart görmesi gerekiyordu. Fenerbahçe’den Çağlar ve Cengiz, Alanyaspor’dan da Augusto ve Sisto. Her iki gruptan da birer oyuncu eksik sarı kart gördü bence.

Bülent Yıldırım: Burası iki sarı kartla geçiştirilecek bir düzensizlik değil. Zira bütün oyuncular, hakemin otoritesini yerle bir etti. Alanda hakem yokmuş üzere burada birbirlerine girdiler. Onu bir belirtelim.

Bülent Yıldırım: Şurada açısal olarak yanda olduğu için göremedi. Bu, asla endirekt bir özgür vuruş olmaz. İsmail’in ayağı, rakibe tehlike oluşturacak halde savrulmuyor. Yandan da temas ediyor. Yüzüne temas yok. Vücuduna çarpıyor. Faul.

Bülent Yıldırım: Artık şu anda açı olarak hakemin bakış açısı bu. Yalnız küme genişlemeye başladı. Dar açıda kaldı. Derhal açısını değiştirmesi lazım.

Bülent Yıldırım: Şu anda yardımcıyla tıpkı açıya geldi. Hiç gerek yok. Bu tarafa gerçek gelip üçgeni daha sağlıklı kurması lazımdı. Burada denetimi büsbütün yitirdi bence. Zira bu oyun, buradaki karmaşa; bu iki tane sarı kartla geçiştirilecek üzere değildi. Oyun denetimini kaybettiği bir an oldu.

Bülent Yıldırım: Burada faul verecekti. Endirekt özgür vuruş yanlış. Kartlık bir durum yok. O ayak rakip için hiçbir şey oluşturmuyor.

Deniz Çoban: Hocam şunu da söylemeden geçemeyeceğim; Fatih’in yüzüne, başına ayak geliyor mu?

Bülent Yıldırım: Hayır.

Bahattin Duran: Hocam, omuz bölgesine geliyor.

Deniz Çoban: Devam etsin.

Deniz Çoban: Ne yapıyor? Neresini tutuyor?

Bahattin Duran: Hocam zati o oyuncuların klasik şeyi. Göğsüne el gelir, yüzünü fiyat yuvarlanır.

Deniz Çoban: Bu bir direkt hür vuruş lakin oyuncunun tuttuğu yere de gelmiyor yani. Hakemlerin işi de nitekim çok güç.

Bülent Yıldırım: Hocam, burayı karıştıran birinci oyuncu Fatih Aksoy. Burada yüzünü tutup abarttığı vakit öbür bir oyuncu da gelip müdahale edecek. Ondan sonra çarşı pazar karışacak.

Deniz Çoban: Burayı iki sarı kartla geçirmesi kabul. Bu türlü geçiriyorsa göstereceği iki oyuncu bence bir Cengiz, iki onu çeken Sisto. Dört sarı kart gereksinim varsa Çağlar ve Augusto lakin yani iki farklı yerden iki oyuncu seçti.

Bülent Yıldırım: Artık burada yardımcı hakemine yanlışsız değil de tam bilakis buraya yanlışsız gelecekti.

Bülent Yıldırım: Bakış açısını buradan daha geniş alacaktı. Maalesef kümenin gerisine dolandı.

Bülent Yıldırım: Hocam, dik kalıyorsunuz. Burayı hiç görmüyorsunuz şu anda.

45+6. DAKİKADA CENGİZ ÜNDER’İN RAKİBİNE MÜDAHALESİNDE HAKEMİN KART GÖSTERMEMESİ GERÇEK MU?

Bülent Yıldırım: Allah aşkına Cengiz; ulusal bir futbolcumuz, sevdiğimiz bir kardeşimiz yani top zemindeyken o kolun orada ne işi var? Ne işi var? Bu, sportmenliğe ters bir kez. Bu temas, bu halde görülmesi durumunda… Tespit edilmeliydi. Ben, yardımcı hakemin de bunu görebileceğini düşünüyorum. Cengiz’in burada ikinci sarı karttan ihracı gerekirdi.

Deniz Çoban: Cengiz’in bir evvelki durumda yaptığının birebirini yapan ekip arkadaşı için söyleyeceğiniz bir şey var mı?

Bülent Yıldırım: Elbette o da sarı kart. Az evvel Sisto, kaçtı ya hocam bu da kaçtı. Mert geldi, o da Balkovec’i belinden tutup kaldırdı. Hocam niçin? Hakem otoriteyi kaybetmeye başladı dedik ya. Çok incedir bu işler. Maalesef deneyiminiz eksik olduğu vakit bu türlü denetim hissini kolay yitirirsiniz.

Deniz Çoban: Cengiz’in yaptığının birebiri.

Bahattin Duran: Hocam, sallıyor yani sallıyor.

Bülent Yıldırım: Mert’in de burada sarı kart görmesi lazım.

Bahattin Duran: Hocam, ben burada taca da dikkat ettim. Evvel ya kamera açıları ne kadar aldatıcı olabiliyor. Bir açıdan top, net bir biçimde Alanyasporlu oyuncudan çıktı diye gördüm. Burada top, Balkovec’e çarptı çıktı benim için fakat sonra bir açı var net bir formda Cengiz’e çarpmış. Artık yardımcı hakem, muhtemelen tacı gösterirken Cengiz’in yaptığı bu hareketi kaçırdı.

Bahattin Duran: Buradan izlediğimizde ortada 1 metre uzaklık varmış lakin öbür açıdan izlediğimizde Balkovec’in güya yerde duran ayağına vuruyor da dışarı çıkıyormuş üzere.

Bahattin Duran: Artık temel mevzumuza gelelim. Cengiz; hiç gereği olmayan, elinin orada olmaması gerekirken elini rakibinin yüzüne hakikat götürüyor. Rakibinin yüzüne teması var. Bu, benim için bir sarı kart. Cengiz’in ikinci sarı kartı görmesi lazım fakat o olaya çabucak süratli tepki gösterip gidip rakibini sallayan Mert Müldür’ün Cengiz’den daha evvel sarı kart görmesi gerekiyor. Yani evet, oyuncuyu açacaksınız lakin Mert Müldür’ün yaptığı kabul edilemez.

Bahattin Duran: Şunu da söyleyeyim; diyelim Cengiz’in bu atağını göremediniz, içeride kaldı ve onu kabul ederim fakat yerdeki bu oyuncuyu sallayan Mert Müldür’e göstermediğiniz sarı kartı kabul edemem.

Deniz Çoban: Zati Cengiz’in bu hareketini görmediği için taç veriyor.

Deniz Çoban: İki sarı kartla başlayınca sahiden çok umutlanmıştık hiçbir şeyi es geçmeyecek diye. Zira bizim hakemlerimizin standart bir idare üslubu var. Maçın başında sarı kartları göstermiyorlar, sonra dağıtıyorlar maşallah. İki taneyle başlayınca nasıl gidecek dedik. Sonra hiçbir karta müracaat etmedi. Bence de bu ikinci sarı kart. Tartışmasız. Mert’in de kart görmesi lazım.

46. DAKİKADA FENERBAHÇE LEHİNE VERİLEN PENALTIDA HAKEMİN KARARI YANLIŞSIZ MU?

Bahattin Duran: Hocam, penaltı hiç yok. Nasıl hiç olmadığını göstereceğim.

Deniz Çoban: Bir defa şunu söyleyeyim; hakem güzel seçmemiş mi yerini?

Bahattin Duran: Hakikat açıda. Hakim.

Deniz Çoban: Olağan koşullarda o kadar oraya gitmez değil mi? Güya topun oraya geleceğini kestirmiş üzere.

Bahattin Duran: Artık penaltıyı kim, kime yapıyor? Alanyaspor’dan 27 numaralı Augusto, Fenerbahçe’den 6 numaralı Djiku’ya yapıyor diyor hakem. Augusto’nun bir hafif beline teması var mı? Var.

Bahattin Duran: Burada elini, Djiku’nun beline koydu.

Bahattin Duran: 27 numaralı Augusto, önünde Djiku… Eli belinde. Bir çekme var mı? Yok. Elini belinde hisseden Djiku, kendisini bıraktı. Artık formanın uzadığı bir durum var mı? İki eliyle tutup geri çekmiş mi? Bir eliyle formadan tutup çekmiş mi?

Bahattin Duran: Yani tesirini o denli de görürüz ancak artık Djiku, teması hisseder hissetmez kendisini bıraktı.

Bahattin Duran: Muhtemelen Çağdaş Altay da bu… Augusto’nun sol eli de rakibinin ön tarafına geliyor fakat yalnızca refakat ediyor Djiku’ya.

Deniz Çoban: Yani hakemin Augusto’nun bu yaptığı tutma hareketine mi faul çaldığını düşünüyorsunuz?

Bahattin Duran: Evet hocam. Siz öbür bir şeye mi düşünüyorsunuz?

Deniz Çoban: Yok, diğer bir şey görmüyorum. Şayet bu hareket, hakem bu türlü tuttu indirdi görmüş. Sarı kartı var Augusto’nun…

Bahattin Duran: Esasen oraya geleceğim.

Bahattin Duran: Augusto, bence Djiku’ya refakat etti. Elini beline koydu. Sonra o eli çekti. Elini hisseden Djiku, kendisini bıraktı. Çok kolay bıraktı. Onun için hiç yok dedim. Bu konum, penaltı değil. Yani neredeyse bu eli, burada görmese VAR bile karışabilir bu ortada buna. Bu, çok kolay bir temas. Artık sizin sormak istediğiniz soruya geliyorum. Şayet bu çekmeden ötürü bir penaltıysa yani bir ihlalse, faulse aslında top yok. O vakit topsuz alanda şu anda. Topla oynamıyor. Çekiyor, o vakit bu bir ikinci sarı kart.

Bahattin Duran: Artık öbür bir mevzuya gelmek istiyorum. Ofsayt var mı yok mu bu konumda? Zira o da konuşuldu. Djiku ve topun oraya gittiği Çağlar Söyüncü’ye bakacağız.

Bahattin Duran: Çağlar ofsayt. Djiku ile ön taraftaki 5 numaralı oyuncu… Top buraya gelse havaya yükselseler bir çabaya girseler ofsayttan kelam edebiliriz lakin burada ofsayt gerçekleşmeden top ayaktan çıktığı anda Augusto, çekiyorsa yani hani Augusto faul yapıyorsa zati ofsayt gerçekleşmeden yapıyor. Ofsayt gerçekleşmiyor burada. En kıymetli nokta o. Lakin durum, benim için penaltı değil.

Deniz Çoban: Burada ofsayt kuşkusu olsa ve Çağlar’ın ofsaytta olduğunu düşünse hakem, görüntü yardımcı hakem çizgiyi o vakit çizecek. Ofsayttan evvel penaltı oluyor. Ofsayt gerçekleşmiyor.

Bülent Yıldırım: Vallahi Bahattin, çok ayrıntılı bakılması gereken noktaları işaret etti. Ben de paralelinde düşünüyorum. Hakem, bulunduğu açıdan eli gördüğü anda bunun bir ihlal olduğunu düşündü. Her ne kadar burada Augusto, dikkatsiz davransa da oyuncu, çok rahat gidebilecekken tesirli bir çekme tutma kelam konusu değilken teması hissetti ve kolay bıraktı. Bu bence de penaltı değil. Penaltı kararı yanlış.

Bülent Yıldırım: Hakemi de eleştireceğim temel nokta; şayet siz bunun bir tutma olduğunu, bele sarılma olduğunu düşünüyorsanız zati net bir ikinci sarı kart bu. O vakit oyuncuyu ihraç etmeniz gerekir. O da yok o da yok. Bence penaltı da yok.

Deniz Çoban: Pekala, VAR karışır mı?

Bülent Yıldırım: O husus biliyorsunuz ülkemizde karşılığı olmayan sorulardan bir tanesi. Benim şahsi niyetimi sorarsanız o elle tesirli olmasa da o temas var ya ondan ötürü karışmadı.

Bahattin Duran: Pekala size bir soru sorabilir miyim? İki hafta evvel Sivasspor – Beşiktaş maçında Ali Şansalan’ın verdiği penaltıyı düşünün. Bir de bu penaltıyı düşünün. O penaltıda VAR müdahale etti ve penaltıyı iptal ettirdi. Bence yanlıştı. Bir de penaltıyı düşünün. Hangi karar daha ağır sizce?

Deniz Çoban: Bu daha ağır.

Bahattin Duran: Bence de.

Bülent Yıldırım: Ondan yana sorun yok ki. Biz, hem kendi içimizde hem de kurallar ve protokol gereği üniversal kriterde kıymetlendiriyoruz bunu. O vakit dedik ki burada şarjın niteliğini görüntü hakem çözemez ve çözmemeli. Hakem alanda ne gördüyse o karar geçerli olur. Sen yorum yapamazsın, bu sübjektif bir bahisti ve müdahale yanlış dedik. Bugün de birebir şeyi söyleyebilirdik. O yüzden diyorum görüntü hakem müdahalesini burada savunamam diye.

Deniz Çoban: Biz çok konum karşılaştırdık birbirine. Müdahale eden de gidiyor etmeyen de gidiyor. Farkı çözemiyoruz.

Bahattin Duran: Buna UEFA da müdahale etmeyin diyor.

Deniz Çoban: Burada muhakkak penaltı yok lakin burada bir penaltı kararı verilmişse Augusto’nun ikinci sarı karttan oyundan ihracı gerekir. Bu penaltıyı vermiş olmasından daha çok onu eleştiririm ben.

Bülent Yıldırım: Bakın yanılabilirsiniz. Augusto’nun elinin orada ne işi var?

Deniz Çoban: Hocam, ben ne işi var demem. Zira bu biçim konumlarda el orada olur ve bence Çağdaş, inanılmaz bir yer almış. Konum çabucak önünde oluyor, gelip önüne düşüyor, oraya bakıyor ve bu penaltıyı veriyorsa tartışılmayacak husus ikinci sarı.

Bahattin Duran: Fenerbahçeli oyuncular, penaltıyı aldıkları için hiçbiri sarı kart itirazında bulunmuyor.

Bülent Yıldırım: Çok da hoş bir yer almış hakikaten. Kusursuz bir yer ya. İrfan Can ne yapacak? Sol ayağı çok güzel bir oyuncu. İçeriye orta yapacak.

Bülent Yıldırım: Bunu gördüğü için de hakem, önceliğini gerideki ikili gayrete verip yanlışsız bir yere gelmiş lakin yanlış kıymetlendirme yapmış.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.