DOLAR 32,2015 0.06%
EURO 34,9696 0.29%
ALTIN 2.446,71-0,59
BITCOIN 2234953-0,56%
İstanbul
19°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Önal’dan Gazze açıklaması: Açlık tehdidi alarm verici seviyede
  • Gündem Haber
  • Gündem
  • Avrupa
  • Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Önal’dan Gazze açıklaması: Açlık tehdidi alarm verici seviyede

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Önal’dan Gazze açıklaması: Açlık tehdidi alarm verici seviyede

ABONE OL
14/02/2024 09:40
Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Önal’dan Gazze açıklaması: Açlık tehdidi alarm verici seviyede
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

Türkiye’nin (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sedat Önal, BM Güvenlik Kurulu’nda (BMGK) düzenlenen “İklim Değişikliğinin Besin Güvensizliğine Etkisi” bahisli üst seviye oturumda konuştu.

Dünyanın farklı, karmaşık ve birbiriyle ilişkili sınamalarla çaba ettiğine dikkati çeken Önal, tahlil için sonuç odaklı ortak hareket gerektiğini kaydetti.

“Taraflar, farklı sorumluluklar çerçevesinde daha fazlasını yapmalı”

Sınamalar ortasında çatışma, besin güvensizliği ve iklim değişikliğinin ön planda yer aldığını belirten Önal, iklim değişikliği konusunda tarihi olarak en az sorumluluğa sahip ülkelerin orantısız biçimde en fazla yükü üstlenmek zorunda kaldığına işaret etti.

Söz konusu ülkelerin iklim değişikliğinin adil olmayan tesirleriyle çaba edebilmeleri için dayanağa muhtaçlıkları olduğunu tabir eden Büyükelçi Önal, “Tüm taraflar ortak lakin farklı sorumluluklar çerçevesinde daha fazlasını yapmalı.” tabirini kullandı.

Önal, öteki taraftan çatışmaların tek nedeninin iklim değişikliğiyle alakalı olmadığının, sürdürülebilir barış ve güvenlik için problemlerin temelindeki çok boyutlu nedenlere inilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelesi

Türkiye’nin iklim değişikliğiyle gayret konusunda kararlı olduğunu, bu çerçevede Sıfır Atık Girişimi’yle besin güvensizliğine karşı kıymetli adımlar attığını tabir eden Önal, birebir vakitte Türkiye’nin 2026’da 31. BM İklim Konferansı’na mesken sahipliği için adaylığını koyduğunu bildirdi.

Büyükelçi Önal, sürdürülebilir besin güvenliğinin bilhassa çatışma periyotlarında kesintisiz tedarik zincirlerine bağlı olduğunu, Türkiye’nin bu maksatla Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’ne kıymetli katkılar sağladığını anımsattı.

“Türkiye aşağı kıyıdaş ülkelerin gereksinimlerine da hassasiyet gösteriyor”

BMGK’nin 2417 sayılı kararının çatışma ve besin güvensizliği ortasındaki bağı ortaya koyduğunu tabir eden Önal şu değerlendirmede bulundu:

“Bu kararla Kurul, savaş taktiği olarak sivillerin aç bırakılması ve insani yardım erişiminin engellenmesini güçlü bir formda kınadı. Bilhassa Gazze, Suriye, Yemen, Ukrayna ve Afrika’nın birtakım bölgelerinde kararın tesirli bir halde uygulanması değer taşıyor.”

Önal, milyonlarca insanın hayatlarının hala memleketler arası insani yardıma bağlı olduğunu, bu çerçevede Suriye’deki duruma da odaklanılmaya devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin Suriye’de insani yaklaşımı

Önal, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye, Suriye’de çatışmanın başlangıcından bu yana sonun her iki tarafında yaklaşık 9 milyon Suriyeliye yardım ve muhafaza sağlamaya devam ediyor. Bu çerçevede Suriye rejimi temsilcisinin (Fırat Irmağı’ndan bırakılan su kaynakları konusundaki) temelsiz tezlerine da değinmek isterim. Hudut aşan sular konusunda Türkiye bahse uzun vadeli ve istikrarlı siyaseti uyarınca, insani açıdan yaklaşıyor. Türkiye aşağı kıyıdaş ülkelerin gereksinimlerine da hassasiyet gösteriyor. Yalnızca üst kıyıdaş değil, aşağı kıyıdaş ülkelerin de suyun hudutlu olduğu bölgemizde suyu sürdürülebilir ve tesirli kullanma tarafında sorumlulukları bulunuyor.”

“Konsey’in Gazze’deki feryada kulak vermesi gerekiyor”

Büyükelçi Önal, kâfi insani yardım olmadan Gazze’de 2,2 milyon kişinin durmak bilmeyen bombardıman altında olduğuna dikkati çekerek, “Gazze’de açlık tehdidi alarm verici seviyede.” sözünü kullandı.

Aynı vakitte birtakım ülkelerin Gazze’deki insani yardım operasyonlarının bel kemiği olan BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) fonlarını askıya aldığını anımsatan Önal şöyle dedi:

“Ancak ihtilafın beşinci ayında BMGK hala bu insan eliyle oluşturulan faciayı durduramadı. Biz konuşurken, Gazze’nin güneyindeki Refah’ta, milletlerarası toplumun tüm ikazlarına karşın, trajedinin yeni bir perdesi açılıyor. Konsey’in Gazze’deki feryada kulak vermesi gerekiyor.”

İnsani ateşkes vurgusu

Önal, Konsey’in ivedilikle insani ateşkes ile kesintisiz insani yardım sağlaması ve zorla yerinden edilmeyi engellemesi gerektiğinin altını çizerek, son analizde iki devletli siyasi tahlilin tüm gayretlerin kesimi olması gerektiğini kaydetti.

Büyükelçi Önal, Türkiye’nin barış, iklim değişikliğiyle uğraş ve besin güvensizliğini yok etmeyi amaçlayan tüm memleketler arası uğraşları desteklemeyi sürdüreceğini vurguladı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.