DOLAR 32,2156 0.03%
EURO 35,0737 0.16%
ALTIN 2.525,971,03
BITCOIN 2155234-0,57%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dışişleri Bakanı Fidan: Soykırıma ortak olmak, dünya nizamını temelinden sarsıyor

Dışişleri Bakanı Fidan: Soykırıma ortak olmak, dünya nizamını temelinden sarsıyor

ABONE OL
12/02/2024 20:13
Dışişleri Bakanı Fidan: Soykırıma ortak olmak, dünya nizamını temelinden sarsıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

İstanbul Şişli’deki otelde düzenlenen İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) 5. Genel Konseyi’nde konuşan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ICYF’nin kuruluş yıllarından itibaren faaliyetlerini yakından takip ettiğini ve birinci kurulduğu yıllardan bu yana çalışmalarına katkıda bulunma talihi elde ettiğini tabir etti.

Fidan, Türkiye’nin Forum’a verdiği takviyeden bahsederek, İslam dünyasında kurumsal iş birliğinin eksik olduğunu vurguladı ve bilhassa liderliğinde izlenen dış siyaset çerçevesinde İslam dünyasındaki iş birliğinin kurumsallaşması ve İslami iş birliği örgütlerinin daha etkin hale gelmesi için gayret sarf ettiklerini belirtti.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bünyesindeki tüm kurum ve kuruluşların İslam dünyasının problemlerini çözmede ve İslam toplumlarını dünya genelinde temsil etmede efor göstermesi gerektiğini vurgulayan Fidan, ICYF’nin varlığının kendileri için büyük bir memnunluk kaynağı olduğunu lisana getirdi.

Fidan, ICYF’nin gençlik alanında İslam toplumlarının etkileşimini artıracak bir platform oluşturduğunu belirterek, yine lider seçilen Taha Ayhan’ı ve Azerbaycan’daki seçimleri kazanan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i tebrik etti ve Azerbaycan halkını da seçimlerde gösterdikleri olgunluk nedeniyle kutladı.

İslam dünyasının çeşitli zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyleyen Fidan, bu zorlukların siyasi, düşünsel, ekonomik ve güzel yönetişim üzere alanlarda sınıflandırılabileceğini belirtti.

“İslam ve Kur’an düşmanlığı, fiziki müdahaleye ve hakarete dönüştü”

Dışişleri Bakanı Fidan, Müslüman aksiliği, Müslümanların ve İslam’ın öteki ülkelerde kötülenmesi, hor görülmesi, hakaret edilmesi, kimliklerinden ötürü ayrımcılığa tabi tutulmaları ve Müslümanlara düşmanlık üzerinden siyaset yapılmasının giderek artan trend haline dönüştüğüne dikkati çekti.

“Müslümanlar, bu tehditle, bu sorunla her geçen gün biraz daha karşı karşıya kalmaktalar.” diyen Fidan, şunları kaydetti:

Dünya Müslümanları olarak bu badirenin kaynağına inmeli, bununla gayret etmeli. İslam’ın en âlâ halde temsili için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Bilhassa Batı merkezli İslam düşmanlığı, Kur’an düşmanlığı bir düşünsel meydan okumadan çıkmış, fiziki müdahaleye ve hakarete dönüşmüş durumda. Bunun medeniyetle, olgunlukla, açık fikirlilikle hiçbir alakası yok.

Kur’an yakmaların, Kur’an’a çeşitli biçimlerde hakaret etmelerin giderek arttığı bir ortamda Müslümanların daima provoke edilmeye çalışılması, onlar üzerinden, Müslüman düşmanlığı üzerinden iktidar devşirilmeye çalışılması, aslında vakti çoktan geçmiş olan bir siyaset usulü olmalıydı fakat maalesef Batı’da giderek artan İslam düşmanlığı, öteki düşmanlığı, bizi bu bahiste daha teyakkuz halinde olmaya itmekte.

Gazze’deki katliam ve yaşanan drama da değinen Fidan, Filistin topraklarındaki işgalin kesintisiz on yıllardır devam ettiğini, 7 Ekim’den bu yana 100 günü aşkın süren bu katliamda 30 bine yakın günahsız insanın hiçbir ayrım gözetilmeden şuurlu halde katledildiğini söyledi.

Başta Batı ülkeleri olmak üzere dünya kamuoyunun İsrail’in bu katliamlarına ya sessiz kaldığını ya da dayanak verdiğini belirten Fidan,

Bu sessiz kalma, bu katliama, bu soykırıma ortak olmak, dünyadaki tertibi temelinden sarsan bir gelişmedir. Dünyada daha sonraki çatışmalara referans tutacağınız hiçbir ahlaki bedelin, milletlerarası hukuk tabanının kalmadığını gösteren bir gelişmedir.

değerlendirmesinde bulundu.

“İki devletli tahlil hayata geçmezse çatışmaların yaygınlaşacağını öngörmek sıkıntı değil”

Fidan, Gazze’deki savaşın bütün dünyayı tesiri altına alacak savaşa dönüşebileceğine dikkati çekerek, bu jeostratejik kırılmaların, jeostratejik sonuçların dünyanın kaldıramayacağı birtakım yükleri ve badireleri beraberinde getirebileceğini, onun için bu katliamın bir an evvel durması ve iki devletli tahlilin hayata geçmesi maksadıyla herkesin elinden geleni yapması gerektiğini söyledi.

Eğer Gazze’deki katliam durmazsa, Filistin’de iki devletli tahlil hayata geçmezse bu çeşitten çatışmaların tekrar yaşanacağı ve yaygınlaşacağını öngörmek güç bir şey değil.

diyen Fidan, daha istikrarlı bir bölge ve coğrafya için, dünya barışı için bir an evvel bu katliamın durmasını ve iki devletli tahlilin hayata geçmesini istediklerini lisana getirdi.

Tabii ki sorun temel prestijiyle güç kullanımına dayalı, bu dram. Güç kullanan, saldırgan ve işgalci bir tarafın, İsrail’in ayrım gözetmeksizin insanları öldürmesiyle gerçekleşen bir dram. Bunu durdurmanın kestirme yolu da buna karşılık güçle ortaya çıkmak ancak Filistinli kardeşlerimizin elindeki imkanların hudutlu olması bunu mümkün kılmamakta. Onun için diplomasiyi bütün araçlarla kullanarak, İsrail üzerinde baskı oluşturarak bir an evvel bu katliamın durması, ateşkesin sağlanması ve iki devletli tahlilin hayata geçmesi hem İsrail halkının hem Filistin halkının hem bölge halklarının selametine olacaktır diye düşünüyoruz. Bunun altını bir kere daha çizmek istiyorum.

Dünyadaki çatışmaların, iç savaşların ve işgallerin büyük bir kısmının İslam dünyasında yaşandığına dikkati çekmek istediğini belirten Fidan, bunun nedenlerinin âlâ düşünülmesi gerektiğini söyledi.

“Çoğu vakit sorunu çıkan çıkaran aktörden tekrar tahlil üretmesini bekliyoruz”

Fidan, gençlik teşkilatının faaliyet alanındaki kitlenin, İslam dünyasındaki sorumlu makamlara bugün yahut yarın gelecek olmaları nedeniyle İslam dünyasının genelini ilgilendiren meselelere çok yakından ilgi göstermeleri gerektiğini vurguladı.

İslam dünyası, kendi siyasi problemlerini güzel tahlil edip bunlara sahip çıktığı vakit, kendi meselelerini kendi sahiplendiği vakit, kendi sıkıntılarının tahlili için dışarıdan bir kurtarıcı değil kendi içinde iş birliği ve dayanışma ruhu sergilediği vakit inşallah bu sıkıntıların hepsi büyük oranda ortadan kalkacak fakat biz birden fazla vakit sorunu çıkan çıkaran aktörden tekrar tahlil üretmesini bekliyoruz.

diyen Fidan, İslam dünyasının yanlışlarından ders çıkararak büyük bir dayanışma ve problemlerini çözme tarafında adımlar atmaya çaba gösterdiğini söyledi.

“Teknolojiden muazzam halde istifade etmemiz gerekiyor”

Dünyada global formda büyük teknolojik gelişmelerin yaşandığına işaret eden Fidan, bunun yalnızca İslam dünyasını değil dünyadaki bütün kültürleri, dinleri ve hayat usullerini etkilediğini lisana getirdi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, teknoloji merkezli bağlantısallığın artmasıyla tek taraflı, tek boyutlu kültürel dalganın giderek bütün dünyada daha süratli yayılmasının yerinin oluştuğuna dikkati çekerek, kelamlarını şöyle tamamladı:

Teknolojiden, dijitalleşmeden, yapay zekadan, büyük bilgiden muazzam biçimde istifade etmemiz gerekiyor lakin bunun ortaya çıkardığı toplumsal tesirleri, felsefi tesirleri, düşünsel tesirleri, kültürümüzü tehdit eden ögelerini da tekrar fikre dayalı analitik bir halde güzel irdelemeli ve buna yönelik kanaat liderlerimizin, toplumsal bilimcilerimizin, siyasetçilerimizin önemli kritikler, tenkitler ve önermeler getirmeleri gerekmekte.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.