DOLAR 32,2248 0.13%
EURO 35,0300 0.35%
ALTIN 2.449,10-0,50
BITCOIN 2239237-0,41%
İstanbul
19°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye’ye 18,6 milyar dolarlık memleketler arası yatırım beklentisi

Türkiye’ye 18,6 milyar dolarlık memleketler arası yatırım beklentisi

ABONE OL
15/02/2024 10:28
Türkiye’ye 18,6 milyar dolarlık memleketler arası yatırım beklentisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Lideri Engin Aksoy, Türkiye’deki memleketler arası yatırımları kıymetlendirerek, üyelerinin önümüzdeki 6 ay içinde 18,6 milyar dolar daha yatırım kararı açıklayabileceklerini belirtti.

Geçtiğimiz yıl 5,6 milyar dolar uluslararasıyatırım yapılmışken, bu yatırımın 3 katına çıkma potansiyeli dillendirildi.

Aksoy, 2023’ün hem dünya genelinde hem de için pek çok açıdan güçlü bir yıl olduğuna işaret ederek, herkesi büyük acılara boğan 6 Şubat’ta yaşanan zelzele felaketinin üstüne birçok jeopolitik krizin dünya ticaret ve yatırım ortamını etkilediğini anlattı.

“Türkiye’nin yatırımdan daha fazla hisse alması için rekabetçiliği artmalı”

Küresel tansiyon ve belirsizliklerin arttığı bu devirde tıpkı vakitte global seviyede üretim, ticaret ve istihdam dinamik ve trendlerinin de her geçen gün değiştiğini ve dönüştüğünü lisana getiren Aksoy, şunları kaydetti:

Bu devirde, Türkiye’nin milletlerarası direkt yatırımlar içinde rekabetçiliğinin artmasını çok kıymetli görüyoruz. Pasta büyümüyor, rekabet gitgide kızışıyor, Türkiye’nin bu pastadan daha fazla hisse alabilmesi için rekabetçiliği artmalı. YASED olarak, 33 ülkeden 274 üyemiz ile üzerimizde sorumluluk hissediyoruz. YASED olarak biz, Türkiye’deki milletlerarası direkt yatırım sermayesinin yüzde 85’ini temsil ediyoruz. Bugün yaklaşık 1,3 milyon kişi bu şirketlerde istihdam ediliyor, bu da kayıtlı istihdamın yaklaşık yüzde 9’una denk geliyor. Ayrıyeten ülkemizin gerçekleştirdiği ihracatın ortalama yüzde 30’u yeniden bu şirketlerce gerçekleştiriliyor. YASED şirketlerinin Türkiye’de çalıştığı 85 bin tedarikçisi var.”

Geçen yıl yapılan yatırımın dağılımı

Türkiye’deki UDY kompozisyonuna bakıldığında gayrimenkul yatırımlarının toplam UDY içinde yüzde 33 hisse aldığını vurgulayan Aksoy, odaklandıkları kısmın ise 5,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen yatırım sermayesi denilen üretken sermaye kısmı olduğunu şu sözlerle lisana getirdi:

2023 yılında 5,6 milyar dolarlık bir yatırım sermayesi girişi oldu, geçen yıla kıyasla bu sayıda yüzde 20’lik bir azalma mevcut. Bu yatırımın yüzde 18’i toptan ve perakende kesiminden, yüzde 11’i finans kesiminden, yüzde 9’u ise elektrik dağıtım bölümünden geldi. UDY’nin dünya genelindeki sektörel kompozisyonuna bakıldığında ise global tedarik zincirlerinin (KTZ) ağır olduğu elektronik eserler, otomotiv ve kimya, bilgi ve irtibat üzere dallardaki, greenfield projelerinde değerli bir artış görmekteyiz. Her ne kadar çok büyük ivme kaydedilen 2022’ye kıyasla biraz daha sakin olsa da yeşil dönüşümün de bir modülü olan bataryalar, elektrikli araçlar, yarı iletkenler, yenilenebilir güç de tekrar öne çıkan dallar ortasında yer almakta.

“Tüm yatırımların yüzde 53’ü AB ülkelerinden geldi”

Engin Aksoy, 2023’te Türkiye’ye gelen tüm yatırımların yüzde 53’ünün Birliği (AB) ülkelerinden geldiğini belirterek, şöyle devam etti:

Bu sayıya Birleşik Krallık’ı da eklersek bu hisse yüzde 59’a ulaşıyor. En çok yatırım gelen ülkelere bakacak olursak, Hollanda, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Rusya birinci 5 ülke. 2023 her ne kadar global UDY akışları için güç bir yıl olsa da biz Türkiye’nin bu pastadan daha büyük bir hisse almaya yetecek potansiyeli olduğunu düşünüyoruz.

“Öngörülebilirlik bizler için çok önemli”

YASED Lideri Engin Aksoy, üye şirketlerin CEO’larının iştirakiyle tamamladıkları YASED PULSE anketine de değinerek, konuşmasına şöyle devam etti:

Önümüzdeki yılla ilgili ne beklediklerini üyelerimize sorduk, anket sonuçlarına nazaran, iştirakçi şirketlerin Türkiye’deki operasyonları için optimist olduğunu görüyoruz. Üyelerimizin çoğunluğu önümüzdeki 6 ay içinde hem ihracatlarını hem çalışan sayılarını hem de yatırım ölçülerini artırmayı planladıklarını söylüyorlar. Döviz kuru ve enflasyon üyelerimizin faaliyetlerini etkileyeceklerini düşündükleri dışsal faktörler ortasında en önde gelen hususlar. Geçmiş ankette, iş ve yatırım ortamı açısından gelecek 6 ay için kötüleşme beklentisi yüzde 37 iken bu oranın yüzde 25’e gerilediğini görüyoruz. Anketimizde üyelerimiz önümüzdeki 6 ay içerisinde risk göstergeleri ve düzenleyici çerçevede güzelleşmeler yaşanırsa, 18,6 milyar dolar daha yatırım kararını açıklayabileceklerini söylüyorlar.

“Üyelerimizin olumsuz beklentileri düştü”

Aksoy, üyelerin beklentilerinde yaşanan güzelleşmenin nedenleri hakkında bilgi verdi. Olumsuz beklentilerin düştüğüne dikkati çeken Aksoy, “37’lerden 25’e geldi. Bunun ana nedeni para siyasetlerinin uygulanmaya başlanması ve de OVP’de milletlerarası direkt yatırım stratejilerinde aslında atılması gereken adımların büyük birçoklarının adreslenmiş planın içinde yer alıyor olması. Lakin kimilerinin vakti yok, ne vakit yapılacağı çok net belirli değil, kimilerinin nasıl yapılacağı çok net belirli değil. Münasebetiyle ‘tamam oldu’ demek için erken ancak olumlu sinyaller görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.