DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21577380,06%
İstanbul
20°

KAPALI

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kıymetli konut vergisi beyanında son haftaya giriliyor

Kıymetli konut vergisi beyanında son haftaya giriliyor

ABONE OL
14/02/2024 16:25
Kıymetli konut vergisi beyanında son haftaya giriliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

Değerli vergisi, daha evvel gündeme gelmiş ve çerçevesinin çizilmesinde yaşanan uygulama zorlukları nedeni ile ertelenmişti.

Bu vergi, 2019’da yapılan yasal değişiklikle 1319 sayılı Vergisi Kanunu 29. hususunda düzenlendi.

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Lideri Ali Yüksel, 20 Şubat’ta sona erecek bedelli konut vergisi beyanname sürecine ait şu bilgileri verdi:

Verginin konusu ‘konut’ olması sebebiyle birçok konut sahibinin vergi beyan ve ödemesini atlama yahut unutma ihtimali kelam hususudur. 2023 yılındaki bedellerle sahip olduğu konutun bedeli 9 milyon 967 bin lirayı geçenlerin 20 Şubat’a kadar beyanname vermesi gerekiyor.

“Mirasçılar başka farklı beyanname verecek”

Elbirliği mülkiyette (miras gibi) malikler müşterek yahut ferdi beyanname de verebilirler. Lakin müşterek (paylı) mülkiyette her paydaş farklı verecektir.

“Tek taşınmazı olanlar bu vergiden muaf”

Ali Yüksel, ülke hudutları içinde mesken nitelikli tek taşınmazı olanların muafiyet kapsamında olduğunu ve beyanname vermeyeceğini lisana getirerek, şu ihtarlarda bulundu:

Birden fazla dairesi olduğu halde dairelerin farklı ayrı bedeli 9 milyon 967 bin liranın altında kalan kimseler de beyan etmeyecekler. Öte yandan bilhassa İstanbul, İzmir ve Ankara üzere büyükşehirlerin önde gelen semtlerinde yer alan daire, rezidans ve villalar yükselen fiyatlar sebebiyle kıymetli konut vergisine tabi hale gelmiştir.

“Bodrum ve Çeşme’deki yazlıkların birçoklarını kapsıyor”

Bodrum ve Çeşme üzere bölgelerdeki yazlıkların fiyatları da birden fazla vakit bu vergi kapsamını geçmektedir. Şubat ayı sonuna kadar beyanname vermesi gerektiğini bilmeyen daire sahipleri cezalı duruma düşecektir. Bu durum, malikleri vergi kaçağı sorumlusu yapacağı üzere, Maliye açısından da tahsil edilmemiş bir gelir kelam konusu olacaktır.

Para cezası var

Yüksel, beyanname verilmemesi halinde para cezasının kelam konusu olduğunun altını çizerek, aylık yüzde 3,5, yıllık ise yüzde 42 gecikme faizi uygulandığın bildirdi.

“Beyannamenin vergi dairelerine verilmesi gerekiyor”

Yüksel, emlak vergisi veren kimsenin konutu kıymetli ise ayrıyeten bu vergiyi de ödemesi gerektiğini belirterek, şu biçimde konuştu:

Esas işi inşaat olan müteahhitler, bu işler sebebiyle kendisine düşen daireler elindeyse, şimdi satmamış yahut kiralamamışsa beyan etmeyecek. Lakin el değiştirdiğinde vergiye tabi olacaktır.

“Beyanname internetten verilebilir”

Beyannamenin belediyelere değil Gelir Yönetimi Başkanlığı’na (GİB) bağlı yetkili vergi dairesine verilmesi gerektiğini lisana getiren Yüksel, şu bilgileri verdi:

Beyanname internet ortamında verilebilmektedir. Vergi peşin ödenebileceği üzere, 29 Şubat ve 31 Ağustos’a kadar iki eşit taksitte de ödenebilir. Bu bedellerde bir daireyi beyan periyodu olan 2024 yılı Şubat ayından sonra satın alan ya da elde eden kimse gelecek yıl beyanname verecektir. Beyanname verilmesi ya da verginin ödenmesinin hatırlatılması yönetim tarafından yapılmayacaktır. Beyanname hazırlanırken, belediyenin o sokaktaki binalar için verdiği emlak vergisi pahası baz alınacaktır.

“Pişmanlık uygulamasıyla kısmi indirim mümkün”

Yüksel, 2022 yılında beyanname vermeyen ve 2023 içinde vergi bakımından cezalı duruma düşen bireylerin pişmanlık uygulamasıyla cezalardan kısmi indirim yaparak vergi yönetimi ile uzlaşabildiğini anlattı.

“Konutun pahasına nazaran 3 başka vergi oranı bulunuyor”

Ali Yüksel, pahalı konut vergisi için vergiye tabi matraha ait 3 başka oran bulunduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

Değeri 9 milyon 967 bin lira ile 14 milyon 951 bin lira ortasında olanların 9 milyon 967 bin lirayı aşan bedel için binde 3 vergi ödemesi gerekiyor.

Vergi uygulamasının 14 milyon 952 bin lira ile 19 milyon 936 bin lira ortasında binde 6, 19 milyon 936 bin liradan fazla olan konutlarda ise binde 10 olduğunu lisana getiren Yüksel’in değerlendirmesi ise şöyle:

Tabii burada öteki dilimlere giren kısımlar için o oranlarda ödeme yapılacak. Sayılar beyan sürecinde daha net bir halde ortaya çıkacaktır.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.